ITALIENS STORHEDSTID: 1848-1912.

I Italien startede den store revolutionsbølge i 1848 på Sicilien, i Neapel og i Toscana.
Det skete før den franske Februar-revolution brød ud, og det varede ikke længe før
revolutionen havde bredt sig til resten af Italien.
Flere steder i Italien blev der oprettet republikker.
Kongen af Sardinien skrev hurtigt en fri forfatning og han satte sig i spidsen for en national samlingsbevægelse.
Østrig besejrede kongens hær og undertrykte befolkningen på Sardinien.
Kongen af begge Sicilier nedkæmpede brutalt oprøret, og franske soldater nedkæmpede
enhver modstand og sørgede for at Rom blev bragt til lydighed under paven.
Camillo Benso, conte di Cavour fortsatte ihærdigt med at lede en national enhed på Sardinien, og den frie forfatning blev efterfulgt af en række nye reformer.
En dygtig udenrigspolitik gjorde at landet fik Napoleon 3. som allieret, men han krævede at
få områderne Savoia og Nizza for at hjælpe Italien.
Da Napoleon 3. og Vittorio Emanuele 2. havde besejret Østrig ved Magenta og Solferino i 1859, blev de enige om at det nyligt erobrede Lombardiet, men også Parma, Modena og Toscana skulle være en del af Sardinien i 1860.
Parma, Modena og Toscana havde selv fordrevet deres fyrster.
Garibaldi førte sine friskarer til Sicilien i 1860 og videre til det sydligste Italien.
Sardiniens hær gik gennem Kirkestaten og hjalp ham med at erobre begge Sicilier.
I Februar 1861 samlede man Italiens første parlament, og den 17. marts blev Vittorio Emanuele ( 14. marts 1820 - 9. januar 1878 ) udråbt til konge af Italien.


KONG VITTORIO EMANUELE 2. AF ITALIEN.
ITALIENS FØRSTE KONGE, SIDEN ROMERTIDEN.

Camillo Benso, conte di Cavour ( 10. august 1810 - 6. juni 1861 ) dannede en ny regering og blev den 23. marts 1861 Italiens første premierminister. Han blev på posten indtil sin død kun 3 måneder senere den 6. juni 1861.

Bettino Ricasoli ( 29. marts 1809 - 23. oktober 1880 ) dannede en ny regering og blev derefter ny premierminister i perioden fra 12. juni 1861 og indtil 3. marts 1862.

Urbano Rattazzi ( 20. juni 1808 - 5. juni 1873 ) dannede derefter en ny regering og blev premierminister i en kort periode fra den 3. marts 1862 og indtil 8. december 1862.

Luigi Carlo Farini ( 22. oktober 1812 - 1. august 1866 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 8. december 1862 og indtil 24. marts 1863.

Marco Minghetti ( 18. november 1818 - 10. december 1886 ) dannede en ny regering og blev derefter ny premierminister i perioden fra 24. marts 1863 og indtil 28. september 1864.

Alfonso Ferrero La Marmora ( 18. november 1804 - 5. januar 1878 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 28. september 1864 og indtil 20. juni 1866.
Venezia var under østrigsk herredømme indtil der blev sluttet fred i den prøjsisk-østrigske krig i 1866.

Betino Ricasoli dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 20. juni 1866 til 10. april 1867.

Urbano Rattazzi dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 10. april til 27. oktober 1867.

Federico Luigi, Conte Menabrea ( 4. september 1809 - 24. maj 1896 ) dannede en ny regering og blev ny premierminister i perioden fra 27. oktober 1867 og indtil 14. december 1869.

Domenico Giovanni Giuseppe Maria Lanza ( 15. februar 1810 - 9. marts 1882 ) dannede en ny regering og blev derefter ny premierminister fra 14. december 1869 og indtil 10. juli 1873.

I 1870 da der blev udkæmpet den fransk-tyske krig, blev Frankrigs soldater trukket tilbage fra kirkestaten. Italien benyttede sig hurtigt af dette og besatte Rom. Desuden blev paven frataget sig udøvende magt som fyrste. Hermed var det nuværende Italien stort set samlet.
Paven kunne dog ikke anerkende tabet af sit verdslige fyrstendømme og han betragtede sig selv som fange i Vatikanet, og dette var pavens indstilling indtil konkordatet med Mussolini i 1929, som herefter anerkendte pavestaten i Rom som en selvstændig terrritorial stat.
Det nyligt samlede Italien var i store økonomiske problemer, som forskellige højre-
regeringer forsøgte at rette op på.
Der var også store modsætninger imellem det sydlige og nordlige Italien.
I det sydlige Italien var der mafiaen, camorraen og forskellige andre bander.
Den ultranationalistiske Irredenta-bevægelse krævede at få Tirol og Istrien overdraget til Italien og dette gjorde forholdet til Østrig meget vanskeligt.

Marco Minghetti dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 10. juli 1873 og indtil den 25. marts 1876.

Agostino Depretis ( 31. januar 1813 - 29. juli 1887 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra den 25. marts 1876 og indtil 24. marts 1878.

Benedetto Cairoli ( 28. januar 1825 - 8. august 1889 ) dannede en ny regering og blev premierminister i en kort periode fra 24. marts 1878 og indtil 19. december 1878.

Agostino Depretis dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 19. december 1878 og indtil den 14. juli 1879.

Benedetto Cairoli dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 14. juli 1879 og indtil 29. maj 1881.

Agostino Depretis dannede en ny regering og blev for 3. gang premierminister i perioden fra den 29. maj 1881 og indtil sin død den 29. juli 1887.

Francesco Crispi ( 4. oktober 1819 - 12. august 1901 ) dannede en ny regering og blev ny premierminister i perioden fra 29. juli 1887 og indtil 6. februar 1891.

Italiens planer om kolonisering af Tunesien mislykkedes da Frankrig kom først og invaderede Tunesien. Derfor indgik Italien i Triplealliancen med Tyskland og Østrig-Ungarn i 1882.
Samme år i 1882 besatte Italien nogle områder ved Rødehavet, oprettede kolonien Eritrea i 1890 og desuden indgik Italien en traktat med Etiopien, men den blev fortolket meget forskelligt af både Italien og Etiopien.
Da italienerne ville sætte magt bag deres udlægning, blev de totalt slået af etioperne ved Adua i 1896.
Italien havde planer om kolonisering i Kina men måtte opgive dette.

Antonio Starabba, Marchese di Rudini ( 16. april 1839 - 7. august 1908 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 6. februar 1891 og indtil 15. maj 1892.

Giovanni Giolitti ( 27. oktober 1842 - 17. juli 1928 ) dannede en ny regering og blev Italiens premierminister i perioden fra 15. maj 1892 og indtil 15. december 1893.

Francesco Crispi dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 15. december 1893 og indtil 10. marts 1896.

Antonio Starabba, Marchese di Rudini dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra 10. marts 1896 og indtil 29. juni 1898.

Luigi Pelloux (  1. marts 1839 - 26. oktober 1924 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 29. juni 1898 og indtil 24. juni 1900.

Giuseppe Saracco ( 6. oktober 1821 - 19. januar 1907 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 24. juni 1900 og indtil 15. februar 1901.

Giuseppe Zanardelli ( 29. oktober 1826 - 26. december 1903 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 15. februar 1901 og indtil 3. november 1903.

Giovanni Giolitti dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra
den 3. november 1903 og indtil den 12. marts 1905.

Tommaso Tittoni ( 16. november 1855 - 7. februar 1931 ) dannede en ny regering og blev premierminister i en meget kort perioden fra 12. marts 1905 og indtil 28. marts 1905.

Alessandro Fortis ( 16. september 1842 - 4. december 1909 ) dannede en ny regering og blev premierminister i perioden fra 28. marts 1905 og indtil 8. februar 1906.

Sidney Sonnino ( 11. marts 1847 - 24. november 1924 ) dannede en ny regering og blev premierminister i en kort periode fra 8. februar 1906 og indtil 29. maj 1906.

Giovanni Giolitti dannede en ny regering og blev for 3. gang premierminister i perioden fra
29. maj 1906 og indtil 11. december 1909.

Sidney Sonnino dannede en ny regering og blev for 2. gang premierminister i perioden fra den 11. december 1909 og indtil 31. marts 1910.

Luigi Luzzatti ( 11. marts 1841 - 29. marts 1927 ) dannede regering og blev premierminister i perioden fra den 31. marts 1910 og indtil 30. marts 1911.

Giovanni Giolitti dannede en ny regering og blev for 4. gang premierminister i perioden fra
den 30. marts 1911 og indtil den 21. marts 1914.
 
Senere i 1912 erobrede Italien efter hårde kampe Libyen fra Tyrkiet.
Samme år i 1912 besatte Italien de Dodekanesiske Øer. Senere under 2. verdenskrig blev øerne igen besat af Italien og Tyskland.
Øerne blev først officielt overdraget til Grækenland i 1948.
 

Oversigten
Tilbage Næste side